НАУЧНА ПОЛИТИКА ЧАСОПИСА ПРИЛОЗИ ПРОУЧАВАЊУ ЈЕЗИКА

 

Часопис Прилози проучавању језика објављује радове из филологије, а превасходно оне посвећене разноврсним лингвистичким проучавањима српског језика: изворне научне радове студената и млађих сарадника, настале на основу семинарских, дипломских и других оригиналних истраживања, као и прегледне радове, те приказе монографија, студија и сл. Радови се објављују на српском језику, са резимеима на страним језицима. Часопис излази једном годишње и доступан је у штампаној и електронској верзији (у Дигиталној библиотеци Филозофског факултета у Новом Саду)

Радови који су већ објављени или понуђени за објављивање у некој другој публикацији, као и они који не задовољавају научне критеријуме, не могу бити прихваћени за објављивање.

Часопис Прилози прочавању језика објављује се у отвореном приступу. Поступак предавања рукописа, рецензија и објављивање радова не наплаћују се ауторима чланака.

Аутор је дужан да поштује научне и етичке принципе и правила приликом припреме рада у складу с међународним стандардима. Предајом рада аутор јемчи да су сви подаци у раду тачни, како они који се односе на истраживање тако и библиографски подаци и наводи из литературе. Радови се пре рецензирања подвргавају провери на плагијат. У посебној напомени треба истаћи уколико је чланак у претходној верзији већ био изложен на скупу у виду усменог саопштења (под истим или сличним насловом). Радови који не задовољавају формалне стандарде не могу да уђу у поступак рецензирања.

Радове рецензирају два квалификована рецензента. Поступак рецензирања је анониман у оба смера. Рецензенти оцењују рукописе у погледу усклађености теме рада са профилом часописа, релевантности истраживане области и примењених метода, оригиналности и научне релевантности података изнесених у рукопису, стила научног излагања и опремљености текста научним апаратом.

На основу рецензија Уредништво доноси одлуку да ли се рад: 1) одбија, 2) прихвата за објављивање или 3) прихвата уколико аутор изврши неопходне измене и преправке рада, у складу са примедбама рецензената. Уколико се две рецензије разликују, Уредништво може затражити и мишљење трећег рецензента. Ревидирана верзија рада шаље се рецензентима/рецензенту на поновни увид и оцену, након чега Уредништво доноси одлуку о објављивању.

У случају кршења права издавача, носилаца ауторских права или аутора, односно повреде професионалних етичких кодекса, објављени рад се мора опозвати. У неким случајевима, објављени рад се може опозвати и како би се исправиле накнадно уочене грешке. Приликом опозивања објављеног рада обавезно се наводи разлог за опозивање, као и то на чији се захтев рад опозива.

Аутори задржавају ауторска права над објављеним чланцима, а издавачу дају неексклузивно право да рукопис објави, да у случају даљег коришћења чланка буде наведен као његов први издавач, као и да дистрибуира чланак у свим облицима и медјима.

Часопис омогућава ауторима да рукопис прихваћен за објављивање и објављену верзију депонују у институционални или тематски репозиторијум, као и у репозиторијум опште намене, објаве на личним страницама аутора (укључујући и профиле не друштвеним мрежама за научнике, као што су ResearchGate, Academia.edu итд.). При томе се морају навести основни библиографски подаци о чланку објављеном у часопису.