ПЕРИФРАСТИЧНИ ИЗРАЗИ СА ГЛАГОЛИМА ДАТИ/ДОБИТИУ СРПСКОМ ЈЕЗИКУ И ЊИХОВИ ПРЕВОДНИ ЕКВИВАЛЕНТИ У МАЂАРСКОМ ЈЕЗИКУ

  • Мирјана Иванковић ОШ „Кокаи Имре” Темерин
Кључне речи: контрастивна анализа, перифрастични изрази, српски језик, мађарски језик

Сажетак

У овом раду пажња се посвећује једном мањем сегменту перифрастичних израза са глаголима дати/ad и добити/kap, функционално употребљеним. Циљ је да се утврде инвентар и особености номиналног дела с којим се удружују у српском и мађарском језику. Почетна хипотеза јесте да постоје одређена формална и семантичка подударања у конституисању посматраних структура, али и одступања. Истражују се семантичке везе међу елементима два језика, као и сличности, односно разлике у формалној манифестацији. Грађу за истраживање чине примери забележени у литератури и речницима српског језика. Утврђује се да ли су наведене језичке појаве више изражене у једном језику или су подједнако експлицитне, и колико се начин њиховог изражавања подудара. Будући да до сада овакво истраживање није спроведено контрастивно у посматраним језицима, очекује се да може дати допринос преводилачкој и наставној пракси.

Референце

ИЗВОРИ

РМС: Речник српскога језика. Нови Сад: Матица српска, (2011). https://archive.org/details/recnik-srpskoga-jezika-2011.

*

Arcanum: A magyar nyelv értelmező szótára. https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/

Mazsola – a magyar igei bővítményszerkezet vizsgálata. corpus.nytud.hu/cgi-bin/mazsola/mazsola_hun.pl

ЛИТЕРАТУРА

Ајџановић, Јелена и Томаш Квока (2021). Перифрастични изрази с глаголима кре­-
тања у српском и пољском језику. Зборник Матице српске за филологију и
лингви­стику. LXIV бр.2: 185–201.

Алановић, Миливој (2011). Каузативност – манипулативност: од концепта ка форми. Нови Сад:Филозофски факултет, Библиотека ТЕЗЕ Д.

Алановић, Миливој (2013). Елементи структурне и семантичке организације глаголских перифраза. Српски језик XVIII: 193–212.

Дражић, Јасмина и Јелена Ајџановић (2019). Усвајање перифрастичних конструкција у српском jeзику као страном. Прилози проучавању језика 50: 184–195.

Звекић-Душановић, Душанка (2021). О неким аспекатским алтернацијама у српском и мађарском језику. Зборник Матице српске за филологију и лингвистику 64: 169–184.

Ивановић, Јанко (2017). Глаголска перифраза са функционалним глаголом дати. У: Савремена проучавања језика и књижевности: Зборник радова са VIII научног скупа младих филолога Србије. Филолошко-уметнички факултет у Крагујевцу. 125–136.

Ивић, Милка (1988). Још о декомпоновању предиката. Јужнословенски филолог XLIV:1–5.

Радовановић, Милорад (1977). Декомпоновање предиката. На примерима из српскохрватског језика. Јужнословенски филолог XIII: 53–80.

Тодоровић, Стефан Д. (2022). Перифрастички глаголи као иманентна особина специјалних стилова савременог српског језика (докторска дисертација). Крагујевац: Филолошко-уметнички факултет.

Тополињска, Зузана(1982). Перифрастични предикатски изрази на међусловенским релацијама. Јужнословенски филолог XXXVIII: 35–50.

*

Andrić, Edita (2002). Leksikologija i morfologija mađarskog jezika. Novi Sad: Filozofski fakultet: Odsek za hungarologiju.

Burzan, Mirjana i Kacziba Ágnes (2016). Srpsko-mađarski rečnik/Szerb-magyar szótár. Novi Sad: Izdavački zavodForum.

Zvekić-Dušanović, Dušanka (2023). Glagolske perifraze u nastavi predmeta Srpski kao nematernji jezik. Srpski kao strani jezik u teoriji i praksi V: 295–306.

Mrazović, Pavica i Zora Vukadinović (2009). Gramatika srpskog jezika za strance. Sremski Karlovci: Izdavačka knjižarnica Zorana Stojanovića.

Dobos, Csilla (2007). A funkcióigés szerkezetek mint komplex régensek. Az Eszterházy Károly Főiskolatudományos közleményei (Újsorozat 34. köt.).

Hrenek, Éva(2017). A funkcióigei jelentés az ad igejelentés rendszerében. Ösvények 1. szám: 14–26.

Lanstyák, István(2019/4). A funkcióigés szerkezetek néhány általános kérdéséről. Somorja: Fórum Társadalomtudományi szemle. XXI. évfolyam: 61–91.
Објављено
19. 12. 2024.
Bрој часописа
Секција
Чланци