УПOТРEБA И ПРEФEРEНЦИJA ГРAМAТИЧКE И СEМAНТИЧКE КOНГРУEНЦИJE КOД ПAУКAЛНИХ СИНТAГМИ
Сажетак
У овом раду испитивали смо употребу и преференцију граматичке и семантичке конгруенције код паукалних синтагми на узорку испитаника из Бијељине и непосредне околине. Из овог рада су изостављени испитаници који нису с овог географског простора, као и они чији матерњи језик није српски. Поред ових, остали социодемографски фактори на које смо се ослањали били су: пол, старост, степен образовања и тип средине у којој испитаник живи. За потребе истраживања сачињен је упитник који се састојао из два дијела: први дио с питањима отвореног типа који је захтијевао одговор испитаника и други са скалама процјене. У првом дијелу се нашло 12 реченица које је требало допунити, док се други дио састојао из 24 позитивно оријентисане тврдње: 12 везаних за граматичку конгруенцију и 12 њихових парова везаних за семантичку конгруенцију. Упитник је дистрибуиран онлајн и попунило га је 60 испитаника. Наши резултати указују на то да позитивнији став испитаници имају према граматичкој конгруенцији, те да се за исту опредјељују, док се према семантичкој јавља неутралан или негативан став.
Референце
Ајџановић, Милан (2022). Стандардни српски језик 2: Морфологија. Нови Сад: Филозофски факултет.
Бугарски, Ранко (2003). Увод у општу лингвистику. Београд: Чигоја штампа.
Пипер, Предраг и Иван Клајн (2013). Нормативна граматика српског језика. Нови Сад: Матица српска.
Станојчић, Живојин и Љубомир Поповић (1992). Граматика српског језика. Београд: Завод за уџбенике.
*
Bugarski, Ranko (1986). Jezik u društvu. Beograd: Čigoja štampa.
Morgan, George et al. (2011). IBM SPSS for introduction statistics. Use and interpretation. Fourth edition. London: Routledge.
Vlahović, Nina (1997). Stavovi o jeziku u okviru opštih izučavanja stavova. Kultura: časopis za teoriju i sociologiju kulture i kulturnu politiku. 95: 61–77.